V horkých dnech se potýkáme s nadměrným pocením. Na cestě do práce v tramvaji, metru nebo autobusu potkáváme muže i ženy, kteří šíří kolem sebe nepříjemný odér a nám nezbývá, než cestu přežít.

Proč se potíme a čím je ovlivněn u některých lidí nepříjemný zápach a jak ho odstranit?

Pocení ochlazuje organismus před přehřátím, působí detoxikačně a pomáhá ledvinám odstranit z těla škodlivé látky. V pokožce máme potní žlázy, které produkují pot. Rozpoznáváme dva druhy.

Ekrinní (pravé) potní žlázy, jež produkují vodnatý pot bez zápachu a reagují zejména na zvýšení teploty.

Apokrinní (pachové) potní žlázy se vyvíjí až v pubertě, reagují např. na stres či sexuální vzrušení a produkují pot s charakteristickým pachem. Hlavním viníkem jsou kožní bakterie produkující enzymy, které rozkládají složky potu.

Všichni se potíme. Někdo více, jiný méně. Vliv na množství a vůni má například jídelníček (vyšší konzumace masa, uzenin, kávy), zda jsme kuřáci, co právě děláme, věk, pohlaví, rasa, nebo některá onemocnění např. porucha štítné žlázy, nemoc jater, vysoký krevní tlak, projevy menopauzy atd.

Abychom neobtěžovali okolí, můžeme používat deodoranty či antiperspiranty. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Antiperspiranty zabraňují pocení, jemně stahují póry a mají přímý vliv na redukci tvorby bakterií. Zda máte určitě antiperspirant poznáte podle složení (INCI), kde nesmí být alkohol, protože jinak by se jednalo o deodoranty, jež omezují pouze pach, který vzniká působením mikroorganismů na kůži.Proč se potíme a čím je ovlivněn u některých lidí nepříjemný zápach a jak ho odstranit?

Abychom příjemně voněli, tak deodoranty či antiperspiranty nanášejte vždy na umytou a suchou pokožku, nikoli na lehce zpocenou. Oholení v podpaží může částečně omezit zápach. Rovněž se vyvarujte nošení propoceného oděvu.

 

 

Abychom voněli i v létě